top of page
Screen Shot 2022-01-13 at 16.08_edited.jpg

YEREL SERAMİKLER

Toprak, kültürdür.

Toprak, değerdir:

barınmanız için alan olur; ekersiniz aşınız olur; işlersiniz kabınız kacağınız olur. 

Seramik ve çömlekçilik insanlık tarihinin en eski zanaatıdır. Geçmişten günümüze her hangi bir kültüre dair bilgi almak isterseniz şayet, ilk bakacağınız yerlerden biri onların toprak ürünleri olacaktır. 

Bizler, toprağımıza has önemli ögelerin yok olmaya yüz tuttuğu bir dönemde, özümüze ait değerleri yeniden hatırlamak ve gün yüzüne çıkarmak adına bir yolculuğa çıktık. Çömlek ile başladığımız bu yolculuk bizleri dilimizin en öz sözcüklerinden, özgün damak tatlarına kadar geniş yelpazede bir yaşamın içine soktu. Hayatın bir parçasıydı çömlek yapmak ve bizler toprak aracılığı ile bölgenin asırlardır süregelen hayatının içine girdik. 

Yaşadığımız bölge Lukka'dan Likya'ya çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve atalardan kalan bilgilerini korumayı başarmış bir kültüre sahip. Çömlekten demire, ahşaptan kilime bir çok zanaatin halen beşiği. Toprak ile çıktığımız bu yolculuğun neticesinde, bizler bu kültürü ve ögelerini yaşatmak adına, tüm bu öğretileri tekrardan gün yüzüne çıkarmaya and içtik. Bizleri besleyen, kucak açan bu topraklara günümüzde de layık olduğu değeri oluşturmaya söz verdik.

Toprak Araştırmaları

Toprak araştırmaları, özellikle bir zamanlar çömlekçiliğin bulunduğu bölgelerdeki kil ve çömlek/seramik yapımında kullanılan mineraller üzerine yaptığımız bir çalışmadır. Yerel seramikler çerçevesi altında ve kendi süreci içerisinde gerçekleşir. Özellikle bu bölgeye dair elimizde bulunan arkeolojik, tarihsel, bilimsel ve yerel bilgilerin ışığında ilerler. Atölye olarak ana hedefimiz, tarihi tekrardan günümüze taşımak ve şu anda elimizde bulunan toprağa farklı bir değer katmaktır.

Araştırmalar sonunda bulunan killer ve mineraller atölyenin üretimlerinde de kullanılmaktadır.

IMG-5477_edited.jpg
bottom of page